Jei jūsų būtų paklausta, kaip vadinasi pačių stipriausių Europos žemyno futbolo rinktinių turnyras, ką atsakytumėte? Jei esate tikrų tikriausias futbolo entuziastas ir futbolas jums yra lyg antroji religija, neabejotinai žinote, kad tai yra Europos futbolo čempionatas, kurį organizuoja UEFA.

Europos futbolo čempionatas buvo pradėtas rengti dar 1958 m. Tuo tarpu atrankos varžybos truko iki 1960 m. Pradžioje šis čempionatas turėjo ir kitą pavadinimą, kuris buvo Europos tautų taurė. Turnyro pradžioje (tarp 1960 ir 1976 m.) finale žaidė tik po keturias futbolo komandas. Tačiau neilgai trukus finaliniuose turnyruose žaidžiančių futbolo komandų skaičius ėmė augti. Tarp 1980 ir 1992 m. Europos futbolo finaliniuose turnyruose žaidė po 8 komandas, o 1996 m. jų skaičius išaugo net iki 16. Tai buvo reikšmingas pokytis, atsižvelgiant į šio čempionato pradžią. Tuo tarpu 2016 m. jau dalyvavo 24 futbolo komandos.

Pirmasis Europos futbolo čempionatas (kuris, kaip jau buvo minėta, tuo metu buvo vadinamas Europos tautų taure) buvo surengtas Prancūzijoje. Jame pirmąją vietą iškovojo Tarybų Sąjungos futbolo rinktinė, kuri finalinėse rungtynėse žaidė prieš Jugoslaviją, po pratęsimo ją įveikdama rezultatu 2:1. Per antrąjį čempionatą, kuris Ispanijoje buvo surengtas po ketverių metų (1964 m.), finalinėse varžybose pergalę prieš Tarybų Sąjungą rezultatu 2:1 iškovojo Ispanijos futbolo rinktinė, Europai ir visam pasauliui pademonstruodama ypatingai aukšto lygio futbolą.

Trečiojo čempionato, organizuoto Italijoje metu, pirmąją vietą iškovojo Italijos rinktinė, kuri rezultatu 2:0 įveikė Jugoslaviją. Vėliau organizuotose čempionatuose ne vieną kartą pirmąją vietą pavyko iškovoti Vokietijos ir Ispanijos futbolo rinktinėms. Tiesą sakant, Vokietija ir Ispanija Europos futbolo čempionato nugalėtojais yra tapusios po tris kartu, kai tuo tarpu Prancūzija pirmąją vietą yra iškovojusi 2 kartus. Italija, TSRS, Čekoslovakija, Graikija, Portugalija, Olandija ir Danija pirmąją vietą yra laimėjusios po vieną kartą.

Kaip bebūtų, Europos futbolo čempionatas ir jo finalas visuomet pritraukia labai daug žiūrovų, reikšmingai suaktyvėja sporto lažybos ir bilietų pardavimai bei didelė dalis pasaulio su nekantrumu stebi kiekvienas šio čempionato varžybas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *