Pastaruoju metu tiek technologijų, tiek šiuolaikinio interjero entuziastai nenustoja linksniuoti protingų namų sąvokos. Prieš keletą metų tam tikri patobulinti lengvai kontroliuojami sprendimai namams ėmė jungtis į vieną sistemą, kurią dabar ir vadiname protingais namais. Kai kam tai kelia norą kuo greičiau pagerinti savo gyvenimo sąlygas ir susidiegti patogias naujoves, kiti gūščioja pečiais nieko apie tai nežinodami ir neplanuodami pasidomėti… Būtent iš pastarųjų lūpų kartais ir galima išgirsti dėl nežinojimo susidariusias skeptiškas nuomones, kurias mes čia pavadinsime mitais. Taigi, priešais juos – keturi didžiausi mitai apie protingų namų sistemas ir tų mitų paneigimas.
MITAS: Su protingo namo sistema daug mokėsite už elektrą.
TIESA: Nustebsite, bet protingo namo sistemos gali padėti sutaupyti. Vieną kartą investavę į protingus sprendimus, juk niekada paskui dėl jų nesigailite, ar ne? Taip yra ir šiuo atveju. Vienas iš pavyzdžių – protingo namo sistema, reguliuojanti tinkamai apšvietimą, gali padėti sutaupyti pinigų energijos sąnaudoms. Įdiegta pagal jūsų poreikius pritaikyta aplinka, lengvas skirtingų šviesos valdymų pasirinkimas leis visuomet eikvoti tik tiek energijos šviesai, kiek jos iš tiesų reikia. O jeigu kažkur, kur nieko nėra, vis dar degs šviesa, jums net nereikės bėgti į kitą kambarį jos išjungti, viską galėsite padaryti valdydami šviesą nuotoliniu būdu. Nemažai sutaupysite ir optimizavę namų šildymo ir vėdinimo sistemas. Pasirinkus norimas aplinkas, galėsite daugiau ar mažiau šildyti bei vėdinti tam tikras erdvės zonas, niekur nebus perteklinio vartojimo – taip ir sutaupysite. Kiekvienos funkcijos optimizavimas namuose, žinoma, padės sutaupyti ir pinigus, ir laiką.
MITAS: Protingų namų sistemas sau gali leisti tik turtuoliai.
TIESA: Pirmiausia pasidomėkite, kiek kainuoja protingo namo sistema ir tokio namo statybos. Paaiškės, kad statybos kainuos tiek pat, kiek visada, o namo išmanumo sistema ilgainiui leis sutaupyti (žr. mitą aukščiau). Pakalbėkime apie visa tai plačiau. Jeigu statotės namą, jau turite numatytą biudžetą statyboms. Pasirinkus išmanių namų sistemų įdiegimą, jūsų biudžetas labai nepasikeis. Juk kažkokius sprendimus ir sistemas namams taikyti vis tiek turėsite. Tad santykinai nedaug pakilusi išmanių namų sistemų įdiegimo kaina reikš, kad galėsite vėliau patirti daug daugiau komforto. Tad galbūt neleisite pinigų kitiems komforto pagerinimams. Be to, kaip minėta aukščiau, su išmaniomis sistemomis namams taupysite energiją.
MITAS: Protingos sistemos neturi ateities.
TIESA: Dažniausiai toks stereotipas gali atsirasti, protingų namų sistemą palaikius trumpalaikiu mados klyksmu. Tačiau kokios iš tiesų yra išmanių namų perspektyvos ateityje? Ko gero, išmanias sistemas reikėtų vertinti kaip sprendimą, kuris vienaip ar kitaip pakeis visų namų ateitį. Jeigu ne visiškai visos, tai bent tam tikromis komplektacijomis išmanios sistemos bus naudojamos visiems namams. Tai tas pats, kas kažkada atsiradusi elektra, internetas ar kiti patogumai, be kurių dabar neįsivaizduojame gyvenimo. Kol kas tai naujovė, tačiau vėliau turbūt bus įprastas dalykas.
MITAS: Protingi namai turi labai daug sudėtingų sistemų.
TIESA: Viskas priklauso nuo to, kokios bus pasirinktos protingo namo sistemos, kokie standartai. O juk nėra būtina į namus sudiegti visiškai viską, kas įmanoma, kad tai jau būtų laikoma protingu namu. Net ir keletos išmanių sprendimų pritaikymas jau leis namus pavadinti protingais namais. Pavyzdžiui, galbūt kažkam svarbu, kad protingi namai turėtų geras vartų pakėlimo, žaliuzių reguliavimo, vėdinimo, užrakinimo, signalizacijos įjungimo sistemas. Ir tik jos ir bus sudiegtos. Kitiems labiau norėsis valdyti šilumos, o gal šviesos dozavimą. Tai irgi įmanoma padaryti su išmaniomis sistemomis. Ir jos gali būti įvairių standartų: protingos, bet nebūtinai sudėtingos, nebūtinai sujungiančios visas įmanomas funkcijas, kartais namams padedančios tik iš dalies.