person holding a solar panel
Photo by Kindel Media on Pexels.com

Saulės elektrinės pastaruoju metu Lietuvoje yra ypač dažnas pasirinkimas. Vis daugiau gyventojų supranta, kad tai yra puiki ilgalaikė investicija ateičiai, todėl kasmet Lietuvoje įrengiama vis daugiau saulės elektrinių. Joms yra naudojami įvairūs saulės moduliai, apie kuriuos reikėtų pasidomėti prieš įsigyjant.

Kaip pasirinkti?

Lietuvoje itin paklausūs polikristaliniai moduliai. Tai mėlynos spalvos moduliai, kurie yra patrauklūs dėl savo kainos. Tačiau jų efektyvumas yra šiek tiek mažesnis nei monokristalinių modulių. Šie saulės moduliai yra šiek tiek efektyvesni, tačiau kartu ir brangesni.

Taip pat reikėtų pagalvoti apie modulių dydžius ir išmatavimus. Nuo jų taip pat priklauso generuojamas elektros kiekis. Tačiau svarbu žinoti, kad pasirinkus nestandartinio dydžio modulius, gali iškilti montavimo problemų. Ypač, jeigu ketinate įsirengti elektrinę ant savo namo stogo.

Kur montuoti?

Dažniausiai saulės elektrinės montuojamos ant namų stogų. Tai labai patogus pasirinkimas, nes nereikia ieškoti vietos saulės moduliams. Pasirinkus tokį montavimą labai svarbu, kad meistrai įvertintų, ar stiogas yra tinkamas, ar pakankamai patvarus atlaikyti saulės elektrinę, kuri tikrai nemažai sveria. Be to, šiandien įmonės siūlo ir naujieną – saulės elektrinę sumontuoti vietoj stogo. Tad jeigu ketinate keisti stogą arba kaip tik planuojami stogo dengimo darbai, o kartu galvojate ir apie elektrinę, vertą pasidomėti, ar tokį sprendimą galima įgyventinti ant Jūsų namo.

Jeigu namas netinkamas elektrinei, saulės moduliai gali būti montuojami ant žemės šalia pastato, ant kito Jūsų turimo sklypo. Tai taip pat efektyvu, kaip elektrinė ant stogo. Jeigu turite pakankamai vietos, toks sprendimas bus tikrai patogus. Elektrinė visuomet bus pasiekiama, jeigu reikėtų modulius pavalyti, apžiūrėti ar taisyti.

Kaip prižiūrėti?

Nors vis dar vyrauja mitas, kad Lietuvoje saulės elektrinės žiemą ir rudenį neveikia, iš tiesų tai netiesa. Net ir žiemą elektrinė generuoja elektrą. Žinoma, tai yra mažesnis elektros kiekis nei vasarą, tačiau tikrai nėra taip, kad žiemą ji visiškai nedirba. Be to, kai kuriems modeliams šaltesnis, tačiau saulėtas oras yra netgi palankesnės sąlygos elektrai generuoti. Todėl labai svarbu tinkama elektrinės priežiūra. Pirmiausia, reikia užtikrinti, kad saulės moduliai būtų visada nuvalyti.

Labai dažnai pasitaiko atvejų, kai savininkai mano, kad elektrinė neveikia, o pasirodo, kad moduliai tiesiog yra apsnigti, ant jų užkritę lapai. Todėl labai svarbu reguliariai patikrinti juos ir nuvalyti. Norint išvengti tokios nuolatinės priežiūros, reikėtų dar montavimo metu užtikrinti, kad moduliai būtų sumontuoti tokiu kampu, kad sniegas pats ištiptų arba nuslystų nuo modulio. Taip patiems nereikės prižiūrėti ir valyti sniego.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *