Turbūt būtų neįmanoma rasti gyvenamų namų, kuriuose nebūtų šaldytuvo. Tai prietaisas, kurį myli visa šeima: šeimininkės, mėgstančios gaminti maistą, mažieji smaližiai, nuolat ieškantys gardesnio kąsnelio, ar vyrai, kuriems svarbu kuo greičiau užpildyti alkaną pilvą. Visgi retas kuris žino, kokiu principu veikia šaldytuvai, ir kokios jų dalių funkcijos.
Šaldytuvai veikia dėl penkių pagrindinių dalykų: šaldančio skysčio, kompresorius, kondensatoriaus gyvatuko, garinimo gyvatuko ir išplėtimo indo.
Pirmas dalykas, kuris nutinka šaldytuve – kompresoriaus sutraukti šalto oro garai padidina spaudimą ir pradeda jį stumti į kondensatoriaus gyvatuką, iš kur oras keliauja iki išplėtimo indo. Čia susidaro karštos dujos, kurios virsta skysčiu ir patekdamos į garinimo gyvatuką tampa šaltomis dujomis. Pastarosios keliauja atgal į kompresorių, tęsdamos taip nuolat besisukančią grandinę.
Žinoma, yra ir papildomų funkcijų, kurias atlieka šaldytuvai. Pavyzdžiui, bešerkšnis šaldymas (No Frost), dėl kurio patiems nebereikia atitirpinti šaldytuvo. Šios technologijos dėka šerkšnas nusėda ant specialaus aušintuvo, kuriame atitirpsta ir patenka į specialią talpyklą.
Taip pat rinkoje siūlomi ir šaldytuvai be priverstinės oro cirkuliacijos, todėl juose nesusidaro ledas. Kaip tai veikia? Garintuvas (šaldytuvo dalis, atsakinga ir šaldiklio temperatūrą) yra įtaisytas galinėje šaldymo kameros sienelėje, todėl šaldymas vyksta tiesiai nuo garintuvo. Taip pats oras išlieka drėgnas ir nekontaktuoja su metalinėmis dalimis, todėl prietaiso paviršiai neapsidengia ledu.
Naujos kartos šaldytuvai sukomplektuoti taip, kad išspręstų bet kokias diskomfortą keliančias problemas. Pavyzdžiui, tikrai geras šaldytuvas jį pravėrus neskleis jokio nemalonaus kvapo, nes gamintojai vidines šaldytuvo sieneles padengia atibakterine danga, saugančia jį nuo bakterijų dauginimosi, kuris ir lemia tam tikrų kvapų atsiradimą įrenginyje.
Na, ir dar vienas labai svarbus dalykas, turintis įtakos šaldytuvo panaudojimui ir funkcionalumui – jo klasė. A+, A++ ar A+++ klasės šaldytuvai per keletą metų padės sutaupyti nemažai energijos išteklių, todėl vertėtų nepagailėti investicijų ir atsižvelgti į šį kriterijų.