VšĮ – 3 paslaptingos raidės. Ką gi jos reiškia? Ne, tai nėra koks ateivių laivo pavadinimas. VšĮ – viešosios įstaigos trumpinys.
Viešoji įstaiga – juridinis asmuo, kuris nesiekia pelno. Koks tuomet tikslas? Viešųjų interesų tenkinimas, visuomenei naudingos veiklos vykdymas. Skamba kilniai, ar ne?
Kas gali steigti tokią įstaigą? Steigėjų skaičius nėra kaip nors ribojamas, tad juntama tam tikra laisvė rinktis ir nuspręsti.
VšĮ privalumai ir trūkumai. Apie kiekvieną iš jų ir pakalbėsime.
Pliusai
Prie pliusų reikia paminėti tai, kad civilinė atsakomybė yra ribota. Dalininku vadinamas asmuo nerizikuoja asmeniniu turtu. Rizika apima tik tą turtą, kuris buvo įneštas į VšĮ.
Kitas teigiamas dalykas – nereikia įstatinio kapitalo. Palyginus su UAB, kur minimali suma siekia 2 500 Eur, tai atrodo tikras palengvėjimas.
VšĮ gauna ir mokestinę lengvatą – jei pajamos per mokestinį laikotarpį siekia ne daugiau kaip 300 000 Eur, dalis šios sumos (7 250 Eur) neapmokestinama. Pelno mokestis mokamas tik nuo tų pajamų, kurios gautos iš ūkinės komercinės veiklos.
Nors pradžioje minėjome, kad VšĮ juridinis asmuo nesiekia pelno, visgi tokia įstaiga gali vykdyti komercinę veiklą.
Gyventojai viešajai įstaigai gali skirti 2 procentus pajamų. Tai gera žinia VšĮ savininkams. Ir patiems gyventojams, kurie nenori 2 procentų iššvaistyti bet kur.
Norint pasitraukti iš įstaigos galima dalininko teises perleisti kitiems.
Yra galimybė priimti naujų dalininkų ir taip gauti papildomų pinigų.
Minusai
Turbūt nėra tokio įstaigos tipo, kuris pasižymėtų vien tik pliusais. VšĮ šią mintį patvirtina.
Įstaigos pelno išmokėjimas dalininkams negalimas. Kaip tuomet gauti pinigus? Išmokamas darbo užmokestis.
Reikia paminėti, kad trūksta lankstumo. Norite įstaigą perkurti į UAB? Deja, toks pertvarkymas negalimas.
Būtina vadovautis įstatais ir kruopščiai pasidomėti, kokia veikla viešajai įstaigai tinkama. Veikla, kuri nenurodyta įstatuose… Atspėjote, negalima.
Taigi…
Įdomi informacija, kuri aktuali visiems. Juk kas žino – galbūt ateityje ir patys įsteigsite viešąją įstaigą, nors apie tai net nesusimąstėte. O jei steigtumėte, prisiminkite, kad svarbu pasidomėti kiekvienu įstatymų punktu.