Politetraflouretilenas (PTFE) – tai stipri, kieta, vaškinė ir nedegi sintetinė derva, išgaunama polimerizuojant tetraflouretileną. Žymiausi produktai: Teflon, Floun, Hostaflon ir Polyflon. PTFE, kitaip dar vadinamas fluoroplastu arba teflonu, išsiskiria slidžiu paviršiumi, aukšta lydymosi temperatūra bei atsparumu beveik visoms cheminėms medžiagoms. Dėl tokių savybių, jis puikiai tapo žinomas vartotojams, nes iš jo gaminami indai su nepridegančia danga (pavyzdžiui, keptuvės). Iš teflono taip pat gaminamos ir tokios pramonės prekės, kaip guoliai, vamzdžių įdėklai, vožtuvų ir siurblių dalys.

Istoriniai faktai

  • Teflonas buvo netikėtai atrastas 1938 metais amerikiečių chemiko Rojaus Planketo. Jis dirbo kompanijoje ir nustatė, kad dujinio tetraflouretileno talpa polimerizavosi iki baltų miltelių.
  • Antrojo pasaulinio karo metu teflonas buvo naudojamas, kaip korozijai atspari danga, kuri apsaugojo metalinę įrangą, naudojamą radioaktyviųjų medžiagų tvarkymui.
  • Praėjus daugiau nei dešimčiai metų po karo, PTFE buvo itin mažai naudojamas, nes kilo sunkumų, kuriant slidžios, aukštos lydymosi temperatūros medžiagos apdorojimo metodus.
  • 1960 metais pradėti gaminti teflonu dengti, nepridegantys virtuvės reikmenys.

Savybės

Tetrafluoretilenas – bespalvės, bekvapės dujos, gaunamos kaitinant chlordifluormetaną 600–700 laipsnių temperatūroje. Chlordifluormetanas išgaunamas, įvykus vandenilio fluorido reakcijai su chloroformu. Mažos tetrafluoretileno molekulės (monomerai) suspenduojasi arba emulsuojasi vandenyje, po to polimerizuojasi esant aukštam slėgiui. Polimerą sudaro anglies atomų grandinė su dviem fluoro atomais, prijungtais prie kiekvienos anglies.

Fluoro atomai supa visą anglies grandinę, taip sukuriant chemiškai inertišką ir santykinai tankią molekulę su labai stipriomis anglies fluoro jungtimis. Polimeras inertiškas daugumai cheminių medžiagų, netirpsta žemesnėje nei 327 laipsnių temperatūroje ir turi mažiausią trinties koeficientą iš visų žinomų kietųjų medžiagų.

Dėl šių savybių jis gali būti naudojamas gaminant įvores, guolius, įrangos įdėklus. Taip pat gerai tinka stiprių, rūgščių, organinių tirpiklių laikymui bei transportavimui, aukštos temperatūros izoliavimui ir, žinoma, gaminant įvairius, nepridegančios dangos, virtuvės reikmenis, kuriems nereikia naudoti riebalų ir aliejaus.

Gaminių sudėtingumas

PFTE gaminiai kuriami gana sudėtingai, nes medžiaga sunkiai teka net ir lydymosi temperatūroje. Kai kurios dalys gali būti formuojamos spaudžiant ir kaitinant smulkius miltelius, sumaišytus su lakiaisiais tepalais. Metalinius paviršius galima apipurkšti arba panardinti vandeninėmis PTFE dalelių dispersijomis, tam, kad susidarytų danga.

Pramonei skirtus teflono gaminius galima įsigyti e-heliopolis.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *